picture

Biobavlna

Pěstování biobavlny probíhá bez použítí chemikálií. Vynecháním hnojiv, pesticidů, defoliantů a insekticidů se snižuje úrodnost bavlny, zvyšují se nároky na pěstování a následné zpracování. Z těchto důvodů a také kvůli nutnosti periodických kontrol a certifikací je produkce organické bavlny finančně náročnější než u bavlny konvenční.

Výhody organické bavlny však výrazně převyšují náklady na pořízení. Produkce biobavlny má nižší dopad na životní prostředí, minimalizuje riziko vzniku alergických reakcí, zemědělci se navrací k přirozeným způsobům hnojení a péči o rostliny a půdy.

Biobavlněné produkty v našem sortimentu vyrábíme z vláken, která mají GOTS certifikaci. Přízi nakupujeme u evropských dodavatelů, většina pochází z Turecka či Indie. Materiály vyráběné z organické bavlny mají vzhled mírně odlišný od materiálů z bavlny konvenční. Díky šetrnějšímu zpracování se v úpletech z biobavlny vyskytují drobné zbytky slupek z bavlníkových semen. Mají typicky hnědou či rezavou barvu a dodávají úpletu jeho charakteristický přírodní vzhled. 

Při výrobě biobavlněné příze je zakázáno používání "zlepšujících látek", které jsou u konvenční bavlny standardem. Z toho důvodu je pro nás příze z organické výroby obtížnější na zpracování. To stejné platí i pro barvení hotových úpletů, které je finančně i technologicky náročnější. V důsledku toho produkty z biobavlny v našem sortimentu necháváme v co nejpřirozenější formě a upravujeme je pouze praním. Barvy tedy nejsou skladem dostupné, jsme však schopni zajistit barvení GOTS certifikovanými barvivy.