picture

Vlna

Merino vlna je velmi jemná vlna, která se dle svého průměru ještě dále člení. Průměr vlákna, který určuje jeho jemnost, je udáván v mikronech (μm). Nejjemnější merino příze má jemnost do 16,5 μm a právě tuto ultra jemnou (ultrafine) přízi používáme u většiny našich úpletů. 

Merino přízi nakupujeme od českého dodavatele. Chov merino ovcí je v současnosti soustředěn převážně v Americe, jižní Africe, Austrálii a na Novém Zélandu. U úpletů, které vyrábíme ze standardní vlny, je příze nakupována v Německu a původem je z Jižní Ameriky. 

Vlna je 100% přírodní materiál. Vyznačuje se prodyšností, nemačkavostí, je biologicky rozložitelná a recyklovatelná. Vlákno se přizpůsobuje teplotě těla, v zimě zahřeje, v létě ochladí. Merino je pružné i bez příměsi elastického vlákna a oproti klasické vlně velmi jemné a příjemné na pokožce. Díky svým vlastnostem také minimalizuje zápach, který vzniká při pocení. V neposlední řadě je velkou výhodou vlny její odolnost proti vznícení. Teplota vzplanutí vlny je až 600°C, což je teplota více jak dvojnásobná např. oproti teplotě potřebné pro vznícení bavlny či tavení polyesteru. 

Merino vlna je vyhledávaná pro výrobu široké škály produktů: funkční oblečení pro sport, teplé podvlékací prádlo pro pobyt venku, dětské oblečení, spodní prádlo, k zateplení oděvů jako podšívka. Naše vlněné úplety lze samozřejmě použít i jako druhou vrstvu, na svetry, vesty, kardigany.